Дата и час: 25 Апр 2018, 06:12

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2009, 17:59 
Потребител

Здравейте, колеги!
Изправен съм пред следния проблем - попаднаха ми едни малки ръчни радиостанции, заедно със настолно зарядно. ОБАЧЕ !!!
Зарядното е с трансформаторче, което е за напрежение 120 волта (май произхода на изделиято е Канада). Тоест - включва се в ел. мрежа с напрежение 120 волта и ги прави на 9. Естествено, се сетих, че мога да ползвам някое нашенско трансформаторче, но, като разгледах вносното, отрих, че има отбелязано само изходното напрежение. Нищо не пише за поляритет, нито на самото трансформаторче, нито на това ,което то захранва.
Въпросът ми е следния - какво ще стане, ако включа във въпросното настолно зарядно трансформатор, на който поляритетът му е обратен на този на фабричния? Ще го изгоря ли, или мога да пробвам?

P.S. Снимка на трансформаторчето - [img=http://img24.imageshack.us/img24/7722/hpim8707.jpg]

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2009, 19:16 
Потребител
Аватар

Я виж малко зарядното и ще ти стане ясно... output 9 AC т.е. променливо U няма + и -....
намери си трафче, адаптор или там както му казваш махни му изправителя (най често е грец) и си ОК или го ползвай така няма страшно самата радиостанция си има в нея изправител

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2009, 19:38 
Потребител

Верно бе! То точно променлив ток значи на ОНАЯ рок банда първата половина от името!
Благодаря! Не съм обърнал внимание, а и толкова разбирам от тоци - аз съм само един прост юрист :D

В архивите си намерих едно трафче, дето на изхода пуска точно 9 волта, 200 мА! Викаш, да го изкормя, тъй ли? Да видим дали ще се ориентирам какво точно да извадя. Имам някакви бегли спомени от физиката в училище, че схемата на Грец бяха четири навързани диода ...

P.S. Благодарение на sirko_ukk се оправих със ситуацията. Хиляди благодарности и приетни почивни дни!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]