Дата и час: 19 Яну 2018, 20:44

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008, 14:16 
Потребител

Сдобих се с нова джаджа - BeBook. Устройство за четене на книги, базирано на е-ink тохнология.
И тъй като винаги съм използвал ПокетПц-то си главно за четене на книги, реших да споделя опит и пренапиша първия си пост отпреди 4.5 години в този форум :)

Изображение

Повече за устройството ще намерите тук:
http://mybebook.com/p5/ereader-bebook/product_info.html
http://mybebook.com/index.html

Подробни и много добри обзори за устройството можете да намерите на:
http://www.pg-news.org/20081005/bebook-ebook-reader/
http://www.marcopolo.me.uk/blog/?p=133
http://www.linuxinfusion.com/bebook-ebo ... eat-device
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=30913

Аз тук ще се спра на мой лични впечатления и ще направя кратко сравнение с ПокетПЦ като дългогодишен притежател на такова.

Покупка
Поръчката става през PayPal. Цената е 329 евро, устройството може да се вземе с намаление(discount) от 25 евро, ако се посочи (refer) емейл на предишен купувач. Пощенските разходи за доставка са 9.95 евро.

Доставка
Доставката от Холандия до България е 3 дни. Магазинът поддържа и система за емейл известяване, т.е. получавате емейл кога са ви приели поръчката, кога ще я подготвят и кога дефакто са я пратили по пощата. Европейската част на доставката е безупречна. Нооо, идва българската. Чакам аз, чакам, минаха 10 дни - нищо. Обаждам се на холандците, те казват - изпратихме. Та от мейл на мейл стана ясно че са я пратили по обикновената поща, от къде да знаят хората, какви са пощите в БГ. Получих в крайна сметка един адрес извън София, дето се помещават 10-на фирми, и тръгнах да търся фирмата дето трябва да се достави. На всичкото отгоре и името на фирмата не беше известно. Накрая успях да намеря доставчика за територията на България. Получили пратката преди седмица, ама не ебават да ми съобщят че имам пратка. Хубавци. И така след многото търсене и лутане си я взех. Не вярвам холандците 2ри път да изпратят пратка по същия маршрут, що мейлове си изписахме, сигурно са си взели поука хората от качеството на пощите ни и би трябвало да пратят пратката си по някой международен куриер следващия път за БГ.

Първи впечатления
Пакетът беше цял, опаковката неомачкана и най-важното, съдържанието здраво. Сложих батерията, и пуснах. Стори ми се че има някакъв бяло-сив предпазен стикер на екрана. А то екранът бил такъв. :)
Устройството е малко, леко, компактно, в кожен калъф с магнитна закопчалка. Размерът му позволява да се сложи "у голем джеб".
Изключително отчетлив текст. Все едно вестник или книга четете. Ъгълът на виждане е 175/175, щото повече от 175 градуса физически не може да се види :) .
Времето за превключването между две страници става за по-малко от секунда. Има елемент на съвсем леко "присъствие" на отпечатък на предишната страница, предполагам, поради спецификата на технологията. Този ефект се появи когото батерията ми беше на 25%, и изчезна при зареждането й.

Поддържани формати книги
По отношение на броя на поддържаните формати в сравнение с други е-ink рийдери, устройството "кърти мифки". Това е и причината да се насоча към него. Аз не ползвам всичките поддържани формати от устройството и мога да коментирам само следните в сравнение с PocketPC 320/240 пиксела:

Формати с широк спектър на приложение.
Формат BeBook PocketPC Коментар
PDF 8/10 2/10 PDF-а по принцип е най-шибания формат за книга, с който съм се сблъсквал на ПокетПЦ. BeBook се справя феноменално. Допълнително BB поддържа скалируемост на PDF-а и е отявлен лидер по този показател пред други e-ink рийдери като Sony PRS 500/505 или Iliad например. Оценката ми щеше да бъде 10/10, но реалността на pdf-и с техническа тематика, в която присъстват схеми и графики снижи малко оценката ми.
CHM 9/10 6/10 Читаемостта отново е далеч по-добре, въпреки "напредъка" на Покет-а.
В заключение на PDF и CHM мога да потвърдя, че ако някой чете техническа литература на тези формати, ще се чувства доста комфортно.

Масовите формати.
DOC - 10/10 n/a Pocket Word е доста орязана версия на Word, докато Bebook чете безпроблемно файлове генерирани и от MS Word 2007. На ПокетПЦ съм пробвал и "истински" Word редактор за ПокетПЦ, но даже и неговата оценка не би стигнала до 5/10.
RTF - 10/10 10/10 Показателите са еднакви. И все пак друго си е да четеш на 6" екран срещу 3.5".
TXT - 10/10 10/10 Естествено :)
HTML - 8/10 8/10 Оценката е силно зависима според това кой е създавал файловете. В повечето случай се четат безпроблемно, но съм срещал и уникални копия на книги в HTML, ръчно правени от гении. Та имам и такива, на които layout-a е изключително смотан.

Специализирани формати за мобилни устройства.
PRC - 10/10 7/10 Любимият ми формат. ПокетПЦ получава по-ниска оценка заради конвертирани технически книги в този формат, които изглеждат малко разместени. Ако книгите са чисто текстови, показателите са еднакви 10/10
LIT - 10/10 1/10 Никога не съм си представял, че LIT форматът може да изглежда толкова добре. Бях го намразил на ПокетПЦ и конвертирах всяка попаднала ми книга в ТХТ.

Музика
Bebook поддържа и слушане на MP3. Да, може да си слушате музика, докато четете книга. Трябва да се признае обаче, че качеството е не-повече от задоволително.
Поддържаният bitrate е 128kbps, честотата на звука 16 Khz. Еквилайзерът е фиксиран, сиреч има го с 3 pre-set вариации. Цъкането по копчетата за да управлявате музиката е fun( може да се превежда и като смешно :)) Устройството се затрудни при пускане на MP3-ки с 256 и 320 kbps, като ефектът беше накъсване на звука. Ако трябва да дам оценка за музикалните възможности на BeBook, то тя е 3/10 срещу 8/10 на ПокетПц.

Софуерна поддръжка.
Устройството е с линукс операционна система. Девелоперите се стремят да поддържат всички най-разпространени отворени електронни формати за документи. Големите в е-book бранша, като MS( doc, ppt, chm, lit), Mobipocket(prc), iSilo(pdb) също са си дали съгласието за поддръжка на техните формати.
Наред с добавяне на софтуерните формати, регулярно се предоставят и фърмуерни ъпдейти на устройството.

Заключение.
Намирам е-ink технологията за забележителна. В началото намирах екрана за тъмен вечерно време в сравнение с ПокетПц, понеже не излъчва, докато на дневна светлина, ПокетПЦ ряпа да яде. С течение на времето прекарано с е-ink устройство обаче, все повече почвам да се питам как съм издържал всички тия излъчващи монитори и екрани :)

И понеже това е форум за ПокетПц-та най-вече, то и заключението ми за ценността на е-ink устройство, в частност BeBook, e насочено към ПокетПц притежатели:
Дали си заслужава:
Ако ПокетПц-то си в над 70% от времето ползвате за четене на книги;
Ако ви болят очите от светлината на ПокетПц;
Ако искате да четете нормално повече формати на книги;
Ако искате да четете на нормална светлина;
Ако батерията на ПокетПц ви държи само 5-6 часа четене на книги и мразите да презареждате често.
---------------------------
То е-ink reader, в частност BeBook, е устройството за което сте мечтали.

Последна промяна elscripto на 14 Ное 2008, 17:36, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008, 16:51 
VIP
Аватар

Device: LG L7 P700
Device OS: Android
Device OS: SlimBean rel.3
Service provider: Globul
Описанието звучи много добре, но имам един, според мен, немаловажен въпрос. Дали цената от $328 не идва малко височка за това тясноспециализирано устройство? $328 = 259ЕUR по днешен курс (14-11-2008), което прави ~520 лева. В същото време, eдин iPAQ 214 може да се купи за 569 лева с ДДС, като предлага 4-инчов VGA монитор, който от личен опит мога да кажа, че има доста гъвкави възможности за фина настройка на цветове и осветеност на екрана при работа с една от най-функционалните програми за четене на PocketPC - HaaliReader. Отделно, качеството на звука при него е на доста високо равнище.

Т.е. - ако приемем, че по тези показатели iPAQ 214 е BeBook са равностойни като устройства за изобразяване на текст и донякъде - за слушане на музика, а освен това са на сходна цена, то изборът е между:

- високата точност на представяне на документи, включително на техническа документация от BeBook

...срещу:

- огромения набор от допълнителен софтуер, хардуер и комуникационни възможности за iPAQ

Личното ми мнение - доколкото аз чета само художествена литература, предимно в FB2 формат, но също така и слушам много музика и гледам филми, то бих избрал еднозначно iPAQ.

Т.е., въпросът ми е риторичен и е към създателите на BeBook - дали тяхното специализирано устройство не разчита най-вече на НЕзнанието на потребителите за това, че съществуват и са на приемлива цена устройства като iPAQ 214?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008, 17:11 
Global moderator
Аватар

Device: X10
Въпреки, че въпроса ти е риторичен, аз ще ти оговоря. Има огромна разлика в това да четеш от покет и подобно устройство. Тук екрана с размери почти като джобен формат книга, няма и подсветка и не напряга и изморява в такава степен очите, както това става при покетите. Освен това рийдърите, или поне моя PRS-505, издържат доста време с едно зареждане на батерията. И не на последно място усещането като цяло е почти, като при истинска книга, а това е важно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008, 18:20 
Потребител

@Norman

В допълнение на казаното от @wallace, и ако чуждият опит (в случая моя) има някакво значение:
В продължение на 4 години чета книги на ПокетПЦ, разликата в качеството на четене в сравнение с е-ink рийдер е огромна. Размерът на читаемата площ е почти колкото едновремешните книжки от библиотека Галактика.
В началото на притежание на ПокетПЦ и аз бях ентусиаст и го ползвах за "широк спектър дейности". След година ползване разбрах, че единствено четенето на книги е смислено като дейност на него и за друга дейност, даже и игри, общо взето си е бъзикня. :)

И устройството струва 329 евро, не долара. :)
И не става въпрос за "незнание" на потребителите, а за предоставяне на ново качество. Това е нова многообещаваща и революционна технология в дисплейте (уникална визуална читаемост и 100 кратна по-ниска консумация на тоци, практически тоци се хабят в момента на прелистване на страница, но не и след визуализирането й). Да спомена и факта, че тази година се появиха и първите прототипи на цветни е-ink дисплей.

Да, в случая, устройството е тясно специализирано, и то заради дисплея си - засега устройствата са само с 4, 8 или 16 отенъка на сивото - т.е. към момента мултимедията е неприложима. Но да не забравяме, че това е една прохождаща технология, която идва да смени 20 годишното господство на LCD дисплейте. :) Дали ще успее - ще видим ...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008, 18:47 
VIP
Аватар

Device: LG L7 P700
Device OS: Android
Device OS: SlimBean rel.3
Service provider: Globul
wallace написа:
Тук екрана с размери почти като джобен формат книга, няма и подсветка и не напряга и изморява в такава степен очите, както това става при покетите. Освен това рийдърите, или поне моя PRS-505, издържат доста време с едно зареждане на батерията.

Хмм - сравнението ми беше не с PocketPC устройствата въобще, а с едно конкретно устройство - iPAQ 214, при който:

- 4-инчовият екран е наистина два пъти по-малък като площ, но е с достатъчна контрастност и наситеност, за да бъде четенето от него леко при всякаква осветеност;
- с разширена батерия (6000 mAh), iPAQ-ът издържа на 29 часа непрекъсната работа;
- с размери от 18.4 х 12 х 1 см, BeBook ми е малко далеч от "джобно устройство" (за сравнение iPAQ-ът е 13.3 х 7.5 х 1.7 см и пак идва голям на доста хора).

Разбираш ли, тезата ми не е, че BeBook е лошо устройство, а че е прекалено скъпо за това, което предлага. Ако цената му бе 100-120 евро - то (за мен), това би било приемливо. 150-170 - ако съм върл ентусиаст. Обаче за всяка цена над 200EUR предпочитам да чета книги с (може би) малки неудобства, но за същата цена да не трябва да нося със себе си MP3/MP4 плеър и/или интернет таблет.

BTW - eдва сега видях, че цената му е всъшност е ЕВРО, а не в USD, както погрешно писах в първия си пост, т.е., нещо което го прави дори по-скъпо от текущата цена на iPAQ 214 у нас.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 14 Ное 2008, 19:05 
Global moderator
Аватар

Аз съм изчел сотици книги на покет и/или смартфони, като се почне от палм V, но пределено с рийдър е доста по-удобно. Цената му определено е висока, но в моя случай се изби само за няколко месеца ползване.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2009, 19:04 
Новобранец

здравейте!
искам да попитам, как стои въпроса с кирилицата при тесзи устройства?
най-вече за Сони-тата, но и ако някой се е борил с амазон-ските К2, моля също за коментар.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 04 Мар 2009, 23:14 
Потребител

Аз от известно време заглеждам Amazon Kindle, чиято цена е ~200$ . Но се отказах от подобна покупка, защото е твърде голямо, както и други ибук рийдъри, които съм виждал. BeBook-a също ми се вижда голям. Това че ми дава ограничена функционалност също много ме притеснява. По въпроса с изморяването на очите заради подсветката, аз обръщам цветовете фон-текст, тоест чета бял текст на черен фон, много по-добре се отразява на очите. Покетпц-то освен това ми дава възможност да ползвам речници при четене на чужди книги - мода да си проверя веднага неизвестната думичка.
Предимството на тези ибук рийдъри предполагам е батерията, но при даунклокнат процесор с намалена подсветка, моят телефон изкарва 10+ часа, което на мен ми е напълно достатъчно.
Да се надяваме, че скоро цените на тези устройства ще паднат и тогава сигурно ще влезнат в масова употреба :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2009, 00:07 
Global moderator
Аватар

kashmir написа:
здравейте!
искам да попитам, как стои въпроса с кирилицата при тесзи устройства?
най-вече за Сони-тата, но и ако някой се е борил с амазон-ските К2, моля също за коментар.

При сонито - може да се флашне с модифициран ром и с кирилизирани шрифтове, за повече инфо:
http://www.mobileread.com/forums/showthread.php?t=27177

Или книгите да се преконвертират в pdf с вграден във файла фонт, така няма нужда от префлашване. Има и онлайн конвертор:

http://fb2pdf.com/index.php

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 9 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа [ DST ]